Kirskål på menyn
Kirskål, eller Skvallerkål som vi kallar den hemma, är ett ettrigt ogräs som snabbt sprider sig. Att det även går att äta är det fler och fler som vågar prova, så även jag.
Det är faktiskt inget ogräs, utan en förvildad matgrönsak som förr i tiden odlades i klosterträdgårdar bland annat för att lindra gikt. En gammal huskur mot gikt är att lägga varma omslag av kirskålens blad på de värkande fötterna eller linda runt fingrarna.
Nu på våren smakar de späda ljusgröna plantorna som bäst och kan ätas färska som de är i en sallad. När de växer sig större får de en beskare smak och även en lätt laxerande effekt om man äter för mycket av dem.
Kirskål kan ersätta spenat men till skillnad från spenat innehåller kirskål ingen oxalsyra. Den är näringsrik, stärkande och renande.
Du kan plocka ihop flera liter, förvälla och frysa in i små portioner om du vill. Annars bara passa på att prova någonting nytt som fyller på ditt gröna ”konto” nu på våren. Stoppa lite i din smoothie till exempel. Var bara säker på att det verkligen är kirskål du plockar, kolla i en flora.
Jag gjorde en matpaj med kirskål och fetaost. Blev riktigt god!
Kirskålslasagne är en annan favorit.
Här följer ett recept på roligt snacks:
Plocka ett fullt durkslag med kirskål, skölj och ringla över olja och salta, ta och snabb massera in oljan i bladen. Lägg upp på plåt på bakplåtspapper och torka/grädda till chips.
70 grader under många timmar eller 175 grader under ca 15 minuter – de är klara när de är krispiga och frasiga.
Kommentera gärna:
Senaste inläggen
Senaste kommentarer
-
Helianthus Biopati » Fläderbär stärker immunförsvaret i förkylningstider: ”Hej Maria! Jag har också haft samma problem som du. Jag har ju lånat detta recep..”
-
Maria » Fläderbär stärker immunförsvaret i förkylningstider: ”Jo en sak till, vad är större mängd? Har fryst in okokta bär för att t e x använ..”
-
Maria » Fläderbär stärker immunförsvaret i förkylningstider: ”Tack för bra tips på hur ta tillvara på fläderbär! Men nått fel måste jag ha gjo..”
-
Christina Nyberg » Frekvensbehandling med L.I.F.E system: ”Hej Vi skulle vilja komma till dej på onsdag han har studiedag då i denna vec..”
-
Ann-Christina Arvidsson » Frekvensbehandling, en alternativ behandling vid borrelia.: ”Vänligen kontakta mej.ang neuroborelia som jag haft i 2 år.utan medicin från läk..”
Bloggarkiv
Länkar
Etikettmoln
l.i.f.e. system detox muskeltestning sköldkörteln andning kirskål life-system immunförsvaret quercetin sömnlöshet husapoteket födoämnestest frekvensbehandling hälsorecept mineraler vitaminer pollenallergi hormon biopat läckande tarm stress borrelia presentkort kosttillskott vatten immunförsvar förkylning binjurar hyperventilering