Frekvensbehandling, en alternativ behandling vid borrelia.
Bakterien som orsakar den sjukdom som vi benämnt Borrelia, är en speciell bakterie som kallas för en spirochete. Det finns ett antal spirocheter där vissa av dem orsakar sjukdom hos oss människor. Spirocheter är bland de äldsta bakterier som finns på jorden och de är väldigt smarta och har lärt sig att överleva i vår miljö. Spirocheter ser ut som en liten spiral och det är också så de borrar sig igenom våra celler.
Under vissa speciella villkor, då bakterien känner sig hotad, rullar den ihop sig och kapslar in sig. Denna kapsel skyddar bakterien från olika former av antibiotika och från människans antikroppar. Borreliaorganismen kan ligga gömd i denna cystform under lång tid för att överleva, tills förutsättningarn blivit så bra att det är dags att rulla ut sig och fortsätta skruva sig igenom och förstöra våra celler. Vanlig antibiotika fungerar inte när bakterien är i cystform.
Vad fungerar då?
Det finns vissa örter och homeopatmedel som visat sig vara effektiva för att bryta igenom bakteriens cystform. Ett annat vapen i kampen mot borrelia är frekvensmedicin. Frekvensbehandling når igenom kapseln och släcker ut bakterien. Jag använder mig av L.I.F.E. system och har fått goda resultat vid just kronisk borrelia. Kontakta mig om du vill veta mer om min frekvensbehandling
Kommentera gärna:
Senaste inläggen
Senaste kommentarer
-
Maria » Fläderbär stärker immunförsvaret i förkylningstider: ”Hur länge står det sig i kylen? Kan jag tillverka och förvara dem i matkällaren?”
-
Eleha » Rogivande humle: ”Testade precis en kopp humle te. Spridande lugn i kroppen. Har tidigare testat h..”
-
Sue WH » Fläderbär stärker immunförsvaret i förkylningstider: ”Hej, Vissa recept kallar för 2 liter bär, 2dl känns då för lite, det är ingen mi..”
-
Katarina Kemi Lindgren » Vårstäda kroppen: ”Hej, Jag undrar om björklöven till te ska vara plockade på våren, före midsommar..”
-
Carita andersson » Frekvensbehandling, en alternativ behandling vid borrelia.: ”Hej Jag har gått på frekevensbehandlingar tidigare men min homepat som jag har g..”
Bloggarkiv
Etikettmoln
husapoteket herpes alfalfafrön energi bakterier hyperventilering binjurar presentkort förkylning sköldkörteln frekvenser immunförsvar vatten kosttillskott infektion c-vitamin q10 mikrobiom stress läckande tarm frekvensbehandling immunförsvaret pollenallergi mineraler virus vitaminer hälsorecept sömnlöshet quercetin scanning borrelia korsallergi lukt kirskål andning kostfibrer fläderbär grodda histamin hosta detox l.i.f.e. system distans hormon födoämnestest smak
Jag har gått på frekevensbehandlingar tidigare men min homepat som jag har gått hos kan inte längre jobba. Så jag undrar om du har tid att ta emot mig? Vad kostar det och jobbar du ihop med alternativa mediciner mm?
Mvh
Carita
anette@helianthusbiopati.se
18 maj 2020 16:05:02
3 september 2018 17:12:38
21 september 2020 17:37:27